• limtorrent.com
 • ---

  ---
 • bctorrents.com
 • A+ A A-

  Pielgrzymka do Ziemi Świętej 1-8 maja 2017 r.

  Kilka uwag przed pielgrzymką do Ziemi Świętej

  1-8 maja 2017 r.

   

  SENS PIELGRZYMKI
  Jadąc do Ziemi Świętej włączamy się w wielowiekową tradycję pielgrzymowania do miejsc uświęconych życiem i działalnością naszego Zbawiciela. Zgodnie z tą tradycją istotę naszego pielgrzymowania stanowi „dotknięcie" tych miejsc, wysłuchanie fragmentów Pisma św. relacjonujących wydarzenia, które się tam rozegrały, udział we Mszy św. oraz wspólnotowa i osobista modlitwa.
  Tak więc pielgrzymowanie po Ziemi Świętej jest znakiem duchowego spotkania z Jezusem. Okazją umocnienia się w wierze chodząc śladami Mistrza z Nazaretu i jego Apostołów. Konieczne więc jest duchowe przygotowanie na to spotkanie przez Sakrament Pokuty, osobistą modlitwę o bezpieczną podróż i owoce duchowe tej pielgrzymki. Dobrze jest już teraz uświadomić sobie intencje, z którymi udamy się do ziemskiej ojczyzny Jezusa.
  Pielgrzymowanie do Ziemi Świętej to również wyraz naszego zainteresowania problemami tego świętego, ale wciąż szarpanego niepokojami skrawka Ziemi. To także wyraz naszej solidarności i konkretna pomoc chrześcijanom tam żyjącym, bardzo często w skrajnie trudnych warunkach, również materialnych.
  Jest zatem rzeczą fundamentalną uświadomienie sobie, iż wyruszamy na pielgrzymkę choć nie zabraknie czasu na atrakcje typowo turystyczne.
  Należy zabrać ze sobą różaniec, a także małą książeczkę do modlitwy i jesli ktoś ma, małe wydanie Pisma Świetego (Nowy Testament).
  Opieka duszpasterska: Codzienne Msze Święte są, zawsze bardzo ważną, nieodłączną częścią pielgrzyęki. Msze Święte w miejscach niezwykłych i symbolicznych dla naszej wspólnoty celebrować będą bracia kapłani uczestniczący w pielgrzymce: br. Stanisław Szlosek, br. Jacek Kania i ks. Jacek Pawłowicz – przewodnik Pielgrzymki.

  ZORGANIZOWANY WYJAZD z Sędziszowa Młp. autokarem o godz. 6.00, z parkingu przed klasztorem.
  Proszę o punktualność!!

  Wcześniej dla chętnych msza św. w kościele klasztornym o godz. 5.30.
  Koszt podróży do Krakowa (w jedną stronę, przy 30 osobach) to 40 zł, płatne w autobusie u br. Stanisława.
  Na podwórku klasztornym jest możliwość pozostawienia samochodu na czas Pielgrzymki.

  SPOTKANIE dla całej grupy pielgrzymkowej - 3 godziny przed wylotem, czyli o godz. 9.00 przy punkcie odpraw celno-paszportowym na lotnisku w Krakowie.
  Na tym spotkaniu będzie zbierana pozostała opłata: 120 $ oraz ksero paszportu (jeśli ktoś jeszcze nie uczynił tego wcześniej).
  Wymagane dokumenty: Pielgrzymi w czasie całego pobytu powinni mieć przy sobie paszport (ważny 6 miesięcy od daty powrotu). Przed wyjściem z domu upewnić się na 100 % czy dany dokument został zabrany.

  Samolot izraelskich linii lotniczych EL AL:
  01 MAY LY 5120 KRK 11.55 TLV 16.40
  08 MAY LY 5119 TLV 07.50 KRK 10.45

  BAGAŻ
  Bagaż zasadniczy (podpisany lub zaznaczony) może ważyć 21 kg. Bagaż podręczny natomiast musi ważyć mniej niż 6 kg!
  W bagażu podręcznym nie mogą być ostre przedmioty typu scyzoryk, nożyczki czy pilnik do paznokci oraz pojemniki większe niż 100 ml np. dezodoranty, kremy, napoje. Bagaże są przerzucane jak snopki więc walizki powinny być solidne. Lepiej zabrać większą walizkę, aby zmieściły się prezenty i, aby było łatwiej ją pakować po kontroli bezpieczeństwa. Wskazane jest podzielenie rzeczy i powkładanie ich do worków plastikowych (reklamówek) a następnie do walizki.

  Co zabrać? Ubranie odpowiednie do pory roku i charakteru miejsca, 2 pary obuwia na zmianę, kostium kąpielowy, aparat fotograficzny, lekarstwa, środki przeciwbólowe.
  Proponujemy zabrać ze sobą również mały czajnik elektryczny lub grzałkę. Do obiadokolacji podawana jest tylko woda a każdy inny napój jest płatny indywidualnie.
  Uwaga: prosimy o zabranie 4 baterii typu paluszki R6 (dobrej firmy) oraz małe słuchawki (jak do telefonu komórkowego). Biuro zaopatrzy wszystkich pielgrzymów w zestawy nagłaśniające.

  UBRANIE
  Zalecane lekkie, przewiewne ubranie, najlepiej bawełniane. Na pewno przydatny będzie polar szczególnie rani późno wieczorem oraz coś na deszcz.
  Proszę na bieżąco śledzić prognozę pogody i dostosować swoje ostateczne decyzje dot. ubioru - do bieżącej sytuacji pogodowej.
  Zalecamy zabrać nakrycie głowy, okulary, krem p/słoneczny z filtrem, wygodne letnie obuwie na zmianę, strój kąpielowy, ręcznik oraz klapki lub „fakirki" nad Morze Martwe.
  Ubranie powinno być odpowiednie do pogody i do odwiedzania miejsc świętych. Jest również wyrazem szacunku dla wyznawców innych reigii. Konieczne są okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Panie nie są wpuszczane do miejsc świętych w bluzkach na ramiączkach, szortach i z odkrytym brzuchem. Praktyczną rzeczą jest chusta, którą można zarzucić na ramiona. Również panowie nie mogą mieć podkoszulek na ramiączkach a nawet w niektórych miejscach spodni - rybaczków.
  Ponieważ będziemy dużo chodzić najlepsze są sportowe solidne sandały. Przewidziana jest uroczysta kolacja weselna więc i bardzie uroczysty strój może się przydać!!!

  ODPRAWA CELNO-PASZPORTOWA
  Procedury graniczne: Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela izraelskie służby graniczne przeprowadzają krótkie rozmowy, co do celu i charakteru podróży. Ze względów bezpieczeństwa każdy z uczestników samodzielnie przenosi swój bagaż oraz odbywa krótka rozmowę mającą na celu sprawdzenie celu i charakteru podróży. Będą pojawiać się pytania: gdzie i po co był Pan w Izraelu, dlaczego przyjechał Pan do Izraela, jakie miejsca Pan zwiedzał, kto pakował Panu bagaż, czy cały czas bagaż był z Panem, czy nikt nie włożył czegoś do Pana bagażu, czy nikt nie prosił Pana o przewiezienie czegoś, czy w Izraelu spotkał Pan kogoś znajomego, etc....
  Wszystkie te pytania mają na celu zabezpieczenie bezpiecznej podróży pasażerom . Prosimy spokojnie odpowiadać na zadawane pytania. Są one rutynowe.

  POGODA
  W Ziemi Świętej spotkamy kilka stref klimatycznych. Nad Morzem Śródziemnym ciepło i wilgotno. Nazaret leży na wzgórzach więc wieczory mogą być chłodniejsze. Jezioro Galilejskie i Morze Martwe leżą w depresji więc to są najcieplejsze miejsca. Jerozolima i Betlejem leżą na skraju Pustyni Judzkiej na wysokości ok. 800 m nad poziomem Morza Śródziemnego, co sprawia, że w ciągu dnia może być bardzo ciepło, natomiast poranki i wieczory bywają dokuczliwie chłodne.
  Temperatura przewidywana na nasz termin pielgrzymki to: 10 – 27 stopni. Mogą zdarzyć się przelotne opady deszczu.

  ZDROWIE
  Niezmiernie ważna w czasie pielgrzymki jest roztropna troska o zdrowie. Najczęściej spotykanymi problemami zdrowotnymi są: kłopoty żołądkowe, otarcia stóp, oparzenia słoneczne. Dlatego należy mieć nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, kremy do opalania. Rzeczą roztropną jest nie uleganie łakomstwu, picie do posiłków coli, piwa, czerwonego wina itp. Po posiłku zaś wskazany jest kieliszek alkoholu (wódka, whisky, nalewki ziołowe). Raczej nie drinki. Warto też zabrać lekarstwa na wypadek kłopotów żołądkowych jak również trochę środków opatrunkowych. Osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości nie mogą zapomnieć o zabraniu stosowych lekarstw. Grupa będzie ubezpieczona, niemniej jednak lepiej zapobiegać niż leczyć.

  PIENIĄDZE
  Oficjalną walutą w Izraelu są szekle (1 USD = 3,5 NIS). W miejscach turystycznych powszechni akceptowane są dolary amerykańskie i euro a nawet złotówki.

  ZAKUPY
  Ważnym elementem pielgrzymki są zakupy (dewocjonalia, biżuteria, kosmetyki itp). Pokus jest wiele zatem odpowiedź na pytanie ile zabrać pieniędzy na zakupy zależy od tego na ile jesteśmy odporni na pokusy ;)
  Dla przykładu: różaniec kosztuje od 1 do 10 $ za sztukę, mała szopka z drewna oliwkowego ok. 5 $, kremy do twarzy, rąk, stóp 10 – 40 $, w hotelu piwo 3 – 5 $, butelka wina 10 – 15 $, lamka wina – 5$, kawa, herbata, soki ok. 3$, , srebrny krzyżyk u handlarza 30 zł.
  Będzie wiele możliwości zrobienia zakupów. Generalnie najlepiej robić zakupy w Betlejem (centrum wyrobów z drewna oliwkowego) i Jerozolimie. W innych miejscach warto kupować pamiątki z nimi związane (Nazaret, Tabor, wino z Kany Galilejskiej itd.) Z reguły należy się targować. Trzeba zwracać uwagę na jakość kupowanych rzeczy. Są bowiem w sprzedaży dewocjonalia Made in China. Również na lotnisku w Tel Awiwie można zrobić zakupy (np. kosmetyki, dobry alkohol).
  [Inne indywidualne wydatki to ofiary '' na tacę '' w miejscach sprawowania Eucharystii, ewentualne dodatkowe posiłki w ciągu dnia, kawa, herbata, pamiątki czy opłaty wc...]
  Ile zabrać kieszonkowego:
  Biuro Podróży na podstawie swoich doświadczeń zaleca zabranie kieszonkowego na poziomie minimum 100 USD.

  BEZPIECZEŃSTWO
  Obecnie w Ziemi Świętej panuje spokój, nie ma zagrożeń terrorystycznych i jest nawet bezpieczniej niż u nas, gdyż izraelskie służby bezpieczeństwa są w ciągłej gotowości. Ze względu na częste kontrole paszport należy ciągle mieć przy sobie i pilnować, aby go nie zgubić lub nie został skradziony, zdarzają się bowiem kradzieże kieszonkowe. Dlatego też nie należy trzymać paszportu razem z pieniędzmi, a pieniędzy wszystkich razem. Nie wyjmować wszystkich pieniędzy np. w sklepie, aby odliczyć konieczną kwotę itd.
  Bardzo ważne jest słuchanie na bieżąco PRZEWODNIKA, który będzie zwracał uwagę na pewne sprawy oraz ustalał miejsce i czas spotkań i wyjść. Najlepiej poruszać się w wolnym czasie nie pojedynczo lecz przynajmniej po dwie osoby.

  PRAKTYCZNE RZECZY
  Przydatny dla amatorów kawy i herbaty będzie mały elektryczny czajnik, kubek, lniana ściereczka i ściereczka do czyszczenia np. jak się coś rozleje. Można zabrać przekąski (suchą kiełbasę, słodycze) pamiętając jednak, że posiłki są obfite a sklepów nie brakuje.
  Telefony
  Przed wyjazdem warto sprawdzić u operatora ceny roamingu. Są znacznie wyższe niż w Europie. Np. użytkownicy Orange w Izraelu płacą 8 zł za każdą rozpoczętą minutę rozmowy wychodzącej i 5 zł za rozmowę przychodzącą. W wielu hotelach jest dostępna sieć WiFi. Istnieją również karty telefoniczne typu „Grosik", ale korzystanie z nich jest kłopotliwe.

  Telefon kontaktowy br. Stanisława Szlosek – 604 089 980

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Poprawiono: poniedziałek, 24, kwiecień 2017 18:35

  Odsłony: 122

  Rekolekcje w Budach Głogowskich

  W dniach 16-20 I 2017 organizujemy oazowe rekolekcje zimowe w Budach Głogowskich.  Zainteresowanych prosimy o zapisy w zakrystii.

  Poprawiono: czwartek, 16, luty 2017 09:57

  Odsłony: 424

  Prowincjalny Dzień Wspólnoty

  W sobotę, 26 XI 2016, pojechaliśmy na Prowincjalny Dzień Wspólnoty do Stalowej Woli.

  Spotkaliśmy się tam z dwiema Wspólnotami: krośnieńską i  gospodarzy.

  Czas upłynął nam mile na wspólnych rozmowach i modlitwie, na rozważaniu Słowa Bożego i Eucharystii.

   

  Poprawiono: niedziela, 18, grudzień 2016 18:05

  Odsłony: 368

  Dzień Wspólnoty

   W dniach 30 IX -2 X w Zduńskiej Woli niedaleko Łodzi odbył się Prowincjalny Dzień Wspólnoty, na który zjechały się Oazy z całej prowincji krakowskiej.

   Te dni upłynęły nam bardzo owocnie - na długich, mądrych rozmowach, na spotkaniach z dawno nie widzianymi przyjaciółmi, modlitwie, słuchaniu konferencji Braci i zwykłym, prostym, ale jakże pięknym byciu z Bogiem. Szkoda, że trwało to tak krótko...

   Nie można było również zapomnieć o codziennym spotkaniu z Bogiem w Jego Słowie, podczas adoracji czy w Najświętszej Ofierze, a nasze muzyczne, dowodzone przez wspaniały duet gitarowy Ola&Wiola, wszystko  to podkreślały piękną muzyką.

   Każde z takich spotkań coś wnosi do naszego życia, coś nam daje... Tym razem chyba najważniejsze było to, że Bóg jest przy nas wciąż obecny w swoim Słowie... A Jego Słowo jest lepsze niż wszystko.

  Poprawiono: poniedziałek, 03, październik 2016 19:06

  Odsłony: 571

  Ognisko Oazowe 2016

   

  Dnia 3 X 2016 nasza Wspólnota spotkała się na ognisku. Wspólnie jedliśmy śpiewaliśmy, graliśmy w siatkówkę i rozmawialiśmy, we wszystkim, co robiliśmy, i we wszystkich, których spotkaliśmy, próbując znaleźć Boga.

  Jedzenia nam, dzięki Bogu, nie zabrakło, więc mogliśmy spożywając kiełbasę dziękować Mu za wszystko, co nam dał.

   

  Poprawiono: niedziela, 04, wrzesień 2016 07:21

  Odsłony: 733

  Klasztor Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim 2013. All rights reserved.