• limtorrent.com
 • ---

  ---
 • bctorrents.com
 • A+ A A-

  Ogród

  Duża brama wjazdowa wprowadza nas na podwórze i do ogrodu klasztornego. Pewna jego część jest przeznaczona na budynki gospodarcze, reszta zaś to ogród warzywny, drzewa owocowe i park. Główna aleja prowadzi nas do parku klasztornego. Urządzanie parku zaczęto w 1994 roku. Znajduje się tam figura św. Franciszka z Asyżu, postawiona w 1969 roku dla upamiętnienia 30 rocznicy powstania Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów.

  Boczna aleja prowadzi nas przed kopiec, na którym ustawiono figurę Matki Bożej Fatimskiej. Przed kopcem zasadzono róże w kształcie litery "T" (franciszkańskie TAU), a przed "T" ułożono szachownicę, symbol nieskończoności. Na szachownicy stoją szachy, dające braciom okazję do gry podczas rekreacji.

  Z drzew zasadzonych w parku na uwagę zasługują: rozłożyste drzewo o łacińskiej nazwie "spina Christi", czyli drzewo cierniowej korony Chrystusa, duży krzew czeremchy, krzewy cyprysu, zimotrwałe azalie, tuje i jałowce. Rosną tam też brzozy, świerki, jodły, sosny, dwa rodzaje dębów, buki, kalina.

  Boczna aleja zaprowadzi nas do tej części ogrodu, gdzie pobożny brat Leon Wojnar, szczególnie pod koniec swego życia, długie chwile poświęcał na modlitwę i rozmyślanie. Stąd nazwa "pustelnia brata Leona." Przy końcu alei zatrzymamy się przy jego skromnym pomniku.

  W klasztornym ogrodzie panuje cisza nastrajająca do modlitwy, medytacji i do studium. Ci, którzy się w parku zatrzymają, mogą za przykładem świętego Franciszka śpiewać w duszy: "Pochwalony bądź Panie za wszystko, co stworzyłeś nam".

  Klasztor Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim 2013. All rights reserved.