Klasztor

Switch to desktop

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (24.05.2015)

 

1. Dzisiejsza Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i jutrzejsze święto NMP Matki Kościoła, w naszym klasztornym kościele są dniami odpustowymi. Za pobożne i publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź…” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Jutro Msze święte z kazaniem o 7:00, 8:00 i o 18:30. Dziękujemy kaznodziei z Zakonu Kaznodziejskiego br. Łukaszowi z klasztoru Dominikanów z Rzeszowa za przyjęcie posługi głoszenia dla nas słowa w imię Pana Jezusa.

2. W czwartek święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W przyszłą niedzielę Uroczystość Najświętszej Trójcy.

3. Franciszkański Zakon Świeckich w najbliższą niedzielę 31 maja zaprasza na spotkanie wspólnotowe rozpocznie się ono Mszą św. o godz. 14:00, a 6 czerwca (sobota) zaprasza wszystkich chętnych na pielgrzymkę do Dukli. Wyjazd o godz. 8:00 z parkingu przy klasztorze. Zapisy w zakrystii. Koszt 30 zł od osoby.

4. Burmistrz Sędziszowa Młp. informuje, że 28 czerwca odbędą się w naszej gminie wybory sołtysów i przewodniczących związków osiedli, po raz pierwszy w formie wyborów bezpośrednich i powszechnych. Głosowanie odbywać się będzie w godzinach od 8:00 do 16:00, jednocześnie w 20 lokalach wyborczych, we wszystkich osiedlach i sołectwach. Kandydatów na sołtysów i przewodniczących osiedli należy zgłaszać do Burmistrza do 8 czerwca. Druki zgłoszeń do pobrania w Urzędzie Miejskim.

5. Wójt Gminy Iwierzyce przypomina mieszkańcom Sielca że w następną niedzielę, 31 maja, odbędąsię wybory do Rad Powiatowych Podkarpackiej Izby Rolniczej. Głosowanie odbędzie się w godzinach od 8:00 do 18:00 w lokalu wyborczym mieszczącym się w Urzędzie Gminy w Iwierzycach.

6. Przypominamy o prawu jakie wszyscy mamy i zaszczytnym obowiązku zatroszczenia się o Ojczyznę. Zachęcamy do czynnego udział w głosowaniu wyborczym prezydenta RP.

 

Poprawiono: sobota, 23, maj 2015 19:51

Odsłony: 82

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (17.05.2015)

 

1. W liturgii bieżącego tygodnia:
• w poniedziałek 18 maja święto św. Feliksa z Cantalice, zakonnika kapucyna. Tego dnia zapraszamy, szczególnie matki z małymi dziećmi, na godz. 16:30, na specjalne nabożeństwo w ich intencji, podczas którego będziemy udzielać namaszczenia olejem św. Feliksa dzieciom oraz kobietom w stanie błogosławionym.
• W sobotę Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Franciszka z Asyżu
• w niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dwudniowy odpust w naszym klasztorze. Kazania odpustowe głosił będzie br. Łukasz Filc subprzeor z klasztoru Braci Dominikanów z Rzeszowa. Uroczysta suma odpustowa z procesją, w niedzielę o godz.11:30. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów. Msze święte w poniedziałek w Święto NMP Matki Kościoła, drugi dzień odpustu, o godz. 7:00, 8:00 i 18:30.

2. W środę, 20 maja, na wieczornej Mszy św. o godz. 18:30 gościć będziemy naszych nowo, wczoraj wyświęconych, kapucyńskich kapłanów. Odprawią u nas Mszę św. prymicyjną. Zapraszamy do wspólnej dziękczynnej modlitwy.

3. Na kwestę dla poszkodowanych przez trzęsienie ziemi w Nepalu ofiarowaliście 5437 zł. Dziękujemy wam za okazaną w ten sposób pomoc potrzebującym.

4. Sędziszowskie harcerki serdecznie zapraszają na 13 edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej „KRAJKA”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 23 maja w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Mł. Początek festiwalu o godz. 10:00. Bezpośrednio po zakończeniu festiwalu będzie miał miejsce koncert zespołu „Cisza Jak Ta”. Zapraszamy.

5. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę organizowaną przez pana Łukasza Wątrobę do francuskich sanktuariów: Lourdes i La Salette. W programie tej pielgrzymki Werona, Avignon, Księstwo Monako, Lazurowe Wybrzeże. Termin 19-27 lipca. Szczegóły na plakacie w gablocie.

6. Za ławkami na stoliku udostępnione są tomiki wierszy mieszkanki Sędziszowa Młp. Jest możliwość ich nabycia. Koszt 10 zł.

 

Poprawiono: niedziela, 17, maj 2015 17:51

Odsłony: 147

V Niedziela Wielkanocna (03.05.2015)

 

1. Nabożeństwa majowe w dni powszednie o godz. 18:00, a w niedziele o godz. 16:30.

2. W środę święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba. W piątek uroczystość świętego Stanisława biskupa i męczennika, patrona Polski.

3. W odpowiedzi na apel Papieża Franciszka o braterską solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi w Nepalu i w krajach sąsiednich Caritas Polska apeluje o zbiórkę do puszek dla poszkodowanych. Przewodniczący Episkopatu prosi o modlitwę i wsparcie dla Nepalu 10 maja. Dołączmy się też i my do pomagających modlitwą i ofiarą. Tego dnia będzie kwesta do puszek.

4. W całej Polsce prowadzona jest zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem „Stop aborcji", którego celem jest zapewnienie prawa do życia każdemu dziecku, niezależnie od stanu jego zdrowia lub okoliczności poczęcia. Listy do podpisu znajdują się w zakrystii. Podpisując listę potrzebny jest nr pesel.

 

Poprawiono: sobota, 02, maj 2015 20:33

Odsłony: 113

VI Niedziela Wielkanocna (10.05.2015)

 

1. Dzisiaj po Mszach św. kwest do puszek na pomoc ludziom poszkodowanym na skutek trzęsienia ziemi w Nepalu.

2. W liturgii tego tygodnia: w środę wspomnienie NMP Fatimskiej; w czwartek święto św. Macieja , Apostoła; w sobotę święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski, w przyszłą niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Składka z tego dnia przeznaczona jest na organizację Światowych Dni Młodzieży w naszym kraju w przyszłym roku.

3. W piątek rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, dwudniowym odpustem w klasztorze.

4. Franciszkański Zakon Świeckich serdecznie zaprasza Pielgrzymkę – Majówkę do Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie, która odbędzie się w najbliższą sobotę 16 maja. Wyjazd z parkingu obok klasztoru o godz. 9:00. Zapisy w zakrystii. Koszt 30 zł od osoby.

5. Zaproszenie Biskupa Rzeszowskiego na uroczystość Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej „Uzdrowienie Chorych” w Głogowie Małopolskim.
Czcigodni Bracia Kapłani,
Umiłowani Diecezjanie – Bracia i Siostry,
W polskiej pobożności ludowej miesiąc maj kieruje nasze myśli w stronę Matki Najświętszej. Wraz z rozkwitającą przyrodą pragniemy wychwalać Maryję – Najpiękniejszy Kwiat Ziemi. Dla Kościoła Rzeszowskiego szczególną okazją do oddania hołdu Bogurodzicy będzie uroczystość koronacji cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny w Głogowie Małopolskim.
W XVII i XVIII w. to miasto stanowiło ważny ośrodek kultu Matki Bożej na terenie rozległej wówczas diecezji krakowskiej. Początki sanktuarium dawna pieśń wiąże z objawieniem się Najświętszej Maryi Panny dwóm żebrakom Na Piasku za miastem. Według tradycji ludowej, w miejscu tego objawienia znajduje się źródełko, o którym pisał na początku XX w. ks. Alojzy Fridrich, że woda z niego „za modlitwą do Najświętszej Panny, od dawnych czasów pomocną bywa w chorobach i cierpieniach”. Na miejscu objawienia Matki Bożej wzniesiono drewniany kościół filialny. Nosił on wezwanie Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej. Wybudował go w pierwszej połowie XVIII w. Kasper Makowski, miecznik chełmski, a następnie dokonano rozbudowy świątyni z fundacji Jana Kazimierza Lubomirskiego. W 1763 roku właścicielka miasta Urszula z Branickich Lubomirska przekazała kościół misjonarzom św. Wincentego á Paulo.
Według akt wizytacji generalnej z 1721 roku, w tym kościele znajdował się łaskami słynący wizerunek Najświętszej Maryi Panny, a dokument ówczesnego biskupa krakowskiego kardynała Jana Aleksandra Lipskiego z 1738 r., nazywa obraz cudownym.
Po pierwszym rozbiorze Polski (1772) Głogów znalazł się w granicach monarchii austriackiej. W wyniku tzw. „reform józefińskich” miasto podupadło jako ośrodek życia religijnego. Władze zaborcze dokonały m.in. kasaty klasztoru księży misjonarzy, a jego zabudowania, w tym nowy kościół, uległy zniszczeniu. Przygasł również kult Matki Bożej, a w 1782 roku cudowny wizerunek przeniesiono do kościoła parafialnego.
Szczególna cześć dla Matki Bożej Głogowskiej przetrwała w pobożności ludowej. W drugiej połowie ubiegłego stulecia odrodził się on dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Ujdy. Jego następca – ks. Adam Samel – rozpoczął starania o koronację cudownego wizerunku. Dokonano również badań naukowych zarówno samego obrazu, jak i jego kultu przez zespół uczonych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Rozszerzający się kult oraz przygotowania duchowe i materialne stały się podstawą do wydania dekretu o koronacji obrazu Matki Bożej Głogowskiej, a także powołania komitetu przygotowującego to wydarzenie z ks. biskupem Edwardem Białogłowskim na czele. Koronacja odbędzie się w sobotę, 30 maja bieżącego roku o godz. 11.00, na głogowskim Rynku.
Serdecznie zapraszam na tę uroczystość wszystkich diecezjan. Szczególne słowa zachęty do udziału w koronacji kieruję pod adresem chorych i cierpiących, bowiem od wieków Matka Boża Głogowska cieszy się sławą Uzdrowicielki i Pocieszycielki, a w 1631 r. ówczesny właściciel miasta Mikołaj Spytek Ligęza ufundował tu szpital ubogich.
Uroczystość koronacji cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Głogowskiej niech będzie okazją do naśladowania pokornej Służebnicy Pańskiej w życiu codziennym.
W dobie niepokoju o naszą Ojczyznę, niech stanie się również okazją do zawierzenia naszej Matce i Królowej naszych losów: indywidualnych i narodowych. Wzorem przodków polećmy się Jej słowami staropolskiej pieśni:
Na głód, na wojnę się zanosi,
Któż za nas Boga uprosi,
Jeśli nie Ty, Matko Boska,
Najświętsza Panno Głogowska.
Matko Boża Głogowska – módl się za nami!
Z pasterskim błogosławieństwem Jan Wątroba Biskup Rzeszowski.

 

Poprawiono: sobota, 09, maj 2015 18:08

Odsłony: 100

IV Niedziela Wielkanocna (26.04.2015)

 

1. Od piątku zapraszamy na nabożeństwa majowe w dni powszednie na godzinę 18:00, a w niedziele na godz. 16:30.

2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. Kapłani z komunią św. do chorych udadzą się w piątek od godziny 8:30. Na ten dzień, 1 maja, w tym roku Biskupi zdecydowali o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

3. W liturgii tego tygodnia: we wtorek święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy; w piątek wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika; w sobotę uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki Polski. Przeniesiona z Niedzieli Wielkanocnej, która ma priorytet w hierarchii uroczystości. Tego dnia Msze święte jak w niedziele, czyli o 6:00, 7:15, 8:30, 10:00, 11:30 i 17:00. Z tego względu przyjęte na sobotę intencje mszalne zostaną przeniesione jak następuje: z godziny 7:00 na 7:15; z 8:00 jedna na 8:30, druga na 10:00 i z 18:30 jedna na 11:30 druga na 17:00. Jest to też pierwsza sobota miesiąca. Zmiana tajemnic różańcowych i Nabożeństwo Fatimskie po Mszy św. o godz. 17:00.

4. Dzisiaj od 14:00 pod Ratuszem wspólnoty Neokatechumenalne będą głosić Dobrą Nowinę o Chrystusie Zmartwychwstałym.

5. W niedzielę 3 maja 224 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. O godzinie 11:30 zbiórka uczestników uroczystości przed Domem Kultury, skąd wyruszy przemarsz do kościoła farnego na Uroczystą Mszę św. o godz. 12:00. Po Eucharystii złożenie kwiatów, a następnie koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w Barwach XX Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz o godz. 14:00 koncert zespołu Sowa-Band. Zapraszamy do udziału w tych uroczystościach.

 

Poprawiono: niedziela, 26, kwiecień 2015 07:35

Odsłony: 238

Klasztor Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim 2013. All rights reserved.

Top Desktop version