Klasztor

Switch to desktop

VI Niedziela Wielkiego Postu, Niedziela Palmowa (29.03.2015)

 

1. Spowiedź w Wielkim Tygodniu w naszym kościele przedstawia się następująco:
W Poniedziałek, Wtorek i Środę spowiadamy w godz. 630 – 1200 i 1500 – 1900.
W Czwartek i Piątek spowiadamy w godz. 630 – 1200 i 1500 – 1700.
W Sobotę spowiadamy od 630 – 1200. Przerwa w spowiedzi od 1200 do 1500.

Od Wielkiego Czwartku, w związku z przygotowywaniem liturgii, kapłani będą opuszczać konfesjonały punktualnie o 1700. Godziny spowiedzi oraz plan liturgii są wywieszone na drzwiach kościoła i w gablotkach oraz umieszczone na stronie internetowej klasztoru.

2. Święte Triduum Paschalne
Liturgia Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku o godz. 1800. Czuwanie w ciemnicy w czwartek i w piątek w grobie będzie trwać do północy. Święcenie pokarmów w sobotę od 900 - 1400. W sobotę, w godzinach od 1700 do 2000 kościół będzie przygotowywany do nocnej liturgii i w tym czasie, będzie zamknięty.
W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie celebruje się Eucharystii. Przypominamy o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i o poście ścisłym (tylko jeden posiłek do syta i dwa mniejsze). Do wstrzemięźliwości zobowiązani są wszyscy powyżej 14 roku życia, a do postu osoby pełnoletnie aż do rozpoczęcia 60 roku życia.
LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ należy już do Niedzieli Zmartwychwstania i zgodnie z tradycją oraz przepisami Kościoła, będzie celebrowana w sposób uroczysty w nocy. W naszym kościele liturgia ta rozpocznie się w Wielką Sobotę o godzinie 2100. Procesja Rezurekcyjna odbędzie się w nocy, bezpośrednio po Liturgii Wigilii Paschalnej.
Prosimy, zabrać ze sobą świecę, potrzebną podczas Liturgii Światła oraz podczas Procesji Rezurekcyjnej. Przypominamy też, że wierni biorący udział we Mszy Wigilii Paschalnej czynią zadość obowiązkowi uczestniczenia we Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania.

3. Ludowy Teatr Amatorski z Kamionki serdecznie zaprasza do obejrzenia „Misterium Męki Pańskiej”, które odbędzie się 31 marca (wtorek) o godz. 18:00 w Sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie. Wstęp wolny –wolne datki.

4. Urząd Miejski w Sędziszowie Młp. zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców, którzy popierają inicjatywę powstania przy ul Jabłonowskich w Sędziszowie placu zabaw o oddanie głosów na naszą lokalizację w internetowym konkursie firmy NIVEA. Głosować można od 1 do 30 kwietnia za pośrednictwem strony internetowej www.nivea.pl/podworko. Więcej informacji na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.

5. 1 kwietnia (środa) od godz. 12:00, w Sędziszowie Młp. na placu targowym i na klasztornym podwórku będą rozdawane nieodpłatnie jabłka. Maksymalnie będzie można otrzymać po dwie skrzynki jabłek na jeden numer domu.

6. W związku ze zmianą czasu na letni od jutra nabożeństwa celebrowane w dni powszednie o godz. 18:00 a Msze święte o godz. 18:30.

 

SPOWIEDŹ w WIELKIM TYGODNIU

Poniedziałek 6:30 - 12:00 15:00 - 19:00

Wtorek 6:30 - 12:00 15:00 - 19:00

Środa 6:30 - 12:00 15:00 - 19:00

Czwartek 6:30 - 12:00 15:00 - 17:00

Piątek 6:30 - 12:00 15:00 - 17:00

Sobota 6:30 - 12:00


Celebracje Świętego Triduum Paschalnego:

Liturgia Wielkiego Czwartku 18:00
Liturgia Wielkiego Piątku 18:00
Liturgia Wigilii Paschalnej 21:00

Święcenie pokarmów, Wielka Sobota, w godz.: 9:00 – 14:00

 

Poprawiono: sobota, 28, marzec 2015 21:09

Odsłony: 254

V Niedziela Wielkiego Postu (22.03.2015)

 

1. W środę w liturgii Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia.

2. W piątek Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. W tym roku rozpoczniemy w kościele Bożego Miłosierdzia i przejdziemy do parafii Narodzenia NMP. Rozpoczęcie nabożeństwa po wieczornej Mszy św. o godz. 18:00. W związku z tym nie będzie u nas wieczornej Drogi Krzyżowej, będzie tylko ta po porannej Mszy o 8:00.

3. Przyszła niedziela, to niedziela Palmowa. rozpoczyna się Wielki Tydzień, czas bezpośredniego przygotowania do świąt Paschalnych. Przynieśmy ze sobą palmy, znak związany z pamiątką uroczystego przyjęcia przez ludzi Jezusa w Jerozolimie.

4. Program rekolekcji w parafialnych w Farze Sędziszowskiej wywieszony jest w gablocie ogłoszeń.

 

Poprawiono: sobota, 21, marzec 2015 20:59

Odsłony: 203

III Niedziela Wielkiego Postu (8.03.2015)

 

1. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w soboty o 16:30. Droga krzyżowa w piątek po Mszy św. o godz. 8:00 i wieczorem po Mszy św. o godz. 17:30. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych.

2. Spotkanie „wielkanocnej scholi” w soboty po Gorzkich Żalach w Sali św. Franciszka. Chętnych do włączenia się w śpiew wciąż serdecznie zapraszamy. Ofiary na kwiaty do grobu i ciemnicy można składać w zakrystii.

3. Od wtorku, 10 marca, rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Józefa patrona naszej Prowincji Zakonnej.

4. W przyszłą niedzielę kazania będzie głosił nasz współbrat Tadeusz Starzec. Po Mszy św. będzie można nabyć książkę o modlitwie, której jest współautorem, zatytułowaną „Modlitwa, której pragnie twoja dusza”.

5. Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Sędziszowie zaprasza Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców na rekolekcje wielkopostne. Odbywać się one będą w kościele farnym w Sędziszowie w najbliższy czwartek i w piątek. W czwartek o godz. 18:00 Msza św. i konferencja. W piątek o godz. 18:00 Msza św., Droga krzyżowa i konferencja.

6. W sobotę, w parafii Miłosierdzia Bożego, w duża Sali budynku parafialnego o godzinie 9:00 rozpoczną się katechezy na temat: „Chrzest w Duchu Świętym". Poprowadzi je pan Artur Skowron – teolog, lider wspólnoty charyzmatycznej „Galilea" z Wrocławia.

7. W zakrystii i na furcie są do zakupienia baranki wielkanocne, w cenie 4 zł.

 8.Zapraszamy na dwie pielgrzymki organizowane przez pana Łukasza Wątrobę. Pierwsza do Medżugorje połączoną ze zwiedzaniem Chorwacji i Słowenii. W programie m.in. Dubrownik, Split, Jeziora Plitwickie, Jaskinia Postojna. Termin 6 - 13 lipca. Druga pielgrzymka do francuskich sanktuariów: Lourdes i La Salette. W programie tej pielgrzymki Werona, Avignon, Księstwo Monako, Lazurowe Wybrzeże. Termin 19-27 lipca. Szczegóły na plakacie w gablocie.

Poprawiono: sobota, 07, marzec 2015 21:41

Odsłony: 149

IV Niedziela Wielkiego Postu (15.03.2015)

 

1. Dziękujemy br. Tadeuszowi Starcowi za głoszenie Dobrej Nowiny w naszym klasztorze. Po Mszy św. na placu kościelnym będzie można nabyć książkę o modlitwie, której jest współautorem, zatytułowaną: „Modlitwa, której pragnie twoja dusza”. W ciągu tygodnia będzie ona dostępna w zakrystii i na furcie.

2. W najbliższy czwartek, w uroczystość św. Józefa, trzech naszych braci złoży śluby wieczyste. Wdzięczni jesteśmy Bogu, że obdarowuje Kościół nowymi osobami konsekrowanymi.

3. Spotkanie „wielkanocnej scholi” w soboty po Gorzkich Żalach w Sali św. Franciszka. Chętnych do włączenia się w śpiew wciąż serdecznie zapraszamy.

4. Na naszej stronie internetowej, w ogłoszeniach, znajdziemy Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dopuszczenia do swobodnego obrotu tzw. „pigułki dzień po". Warto przeczytać aby mieć głębsze rozeznanie, to bowiem, co możemy usłyszeć w mediach nie jest całą prawdą.

5. Od 16 marca br. zostanie uruchomiony Punkt informacyjno-doradczy dla rolników z naszej gminy, w którym udzielana będzie pomoc w zakresie wypełniania wniosków o płatności obszarowe do gruntów rolnych. Będzie się mieścił w Domu Strażaka na parterze w pokoju nr 1. Czynny w dni robocze od 7:30 – 15:30 do 15 maja bieżącego roku.

Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dopuszczenia do swobodnego obrotu handlowego pigułki postkoitalnej
Warszawa, 16 stycznia 2015 r.
W związku z publicznymi zapowiedziami dopuszczenia do obrotu bez reglamentacji preparatu postkoitalnego (tzw. pigułka dzień po), Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski przedstawia poniższe stanowisko.
W dyskusji publicznej poświęconej dopuszczalności swobodnego obrotu pigułką postkoitalną występuje kilka zasadniczych przekłamań, które stwarzają wrażenie, że mamy do czynienia z lekiem (a więc środkiem terapeutycznym), jak również, że polskie organy państwa są zobowiązane rozstrzygnięciem Unii Europejskiej do tego, by pilnie dopuścić obrót takim preparatem bez reglamentacji związanej z potrzebą konsultacji z lekarzem i wystawieniem recepty.
Wyjaśnienia wymaga działanie pigułki (ulipristalu). Ma ona podwójny mechanizm. Pierwszy, podobny do preparatów stosowanych w aborcji farmakologicznej (mifepristone), modyfikuje funkcje receptorów progesteronowych (działanie postowulacyjne i antynidacyjne). W tym przypadku następuje wydalenie zarodka ludzkiego z ustroju matki i jego śmierć. Drugie oczywiście zakłada potencjalną blokadę owulacji (działanie przeciwowulacyjne). Oba mechanizmy niszczą procesy fizjologiczne, które umożliwiają odpowiednio utrzymanie ciąży lub jej powstanie.
W odniesieniu do aspektu prawnego należy podkreślić, że całkowicie niezgodne z prawdą jest twierdzenie o istnieniu obowiązku Polski, w tym wynikającego rzekomo ze zobowiązań unijnych, do wprowadzenia pigułki postkoitalnej do obrotu z wyłączeniem wcześniejszej konsultacji z lekarzem i wystawienia recepty. Należy również wskazać, że stosowanie środka, który skutkuje śmiercią zarodka, można bez cienia wątpliwości uznać za zachowanie bezprawne i karalne w świetle polskiego kodeksu karnego oraz niedopuszczalne w świetle zasady ochrony godności człowieka, wypowiedzianej w art. 30 Konstytucji RP, od którego nie dopuszcza się w tym akcie żadnych wyjątków.
Zespół z niepokojem podkreśla, że stosowanie tzw. antykoncepcji doraźnej otwiera drzwi do istotnej zmiany kulturowej postaw i relacji międzyludzkich: propaguje swobodę seksualną i brak odpowiedzialności za podejmowanie relacji intymnych, banalizuje seksualność człowieka, niszczy ideał wyłączności relacji między kobietą i mężczyzną oraz pozwala na uwolnienie się od odpowiedzialności za drugiego człowieka.
Na szczególną uwagę zasługuje potrzeba ochrony dzieci ze względu na coraz częstszą wczesną inicjację seksualną, której ten środek również sprzyja. Nie można dopuścić do swobodnego stosowania przez nie, bez wiedzy rodziców, preparatów tak bardzo inwazyjnych i niebezpiecznych dla rozwoju psychoseksualnego osób niepełnoletnich. Obowiązkiem rodziców jest sprzeciw wobec dopuszczalności swobodnego obrotu pigułką postkoitalną ze względu na dobro ich dzieci.
Ten sam obowiązek spoczywa na katolikach prowadzących działalność polityczną, zwłaszcza na parlamentarzystach, przed którymi rząd ponosi odpowiedzialność, i na wszystkich osobach odpowiedzialnych za dobro wspólne i integralne dobro wszystkich obywateli.
W perspektywie zasad życia chrześcijańskiego, stosowanie przez konkretną osobę tzw. antykoncepcji doraźnej skutkuje zaciągnięciem przez nią poważnej winy moralnej w postaci grzechu ciężkiego. W ocenie tego postępowania nie można wskazywać na perspektywę ekskomuniki z mocy prawa, bowiem do jej zaistnienia konieczna jest pewność obiektywnie stwierdzalnego skutku. Tymczasem, w przypadku pigułki postkoitalnej mamy do czynienia z niewątpliwą intencją przeciwdziałania urodzeniu dziecka, jednak ze względu na brak pewności zapłodnienia i poronienia, warunki te nie są spełnione.
Zespół ma świadomość, że wiele osób wątpi w rzeczywistą naganność stosowania tzw. pigułki dzień po, jednak wiąże się to z brakiem znajomości mechanizmu działania tego preparatu, treści obowiązującego prawa, a niejednokrotnie z brakiem wrażliwości na życie dziecka poczętego. W tych okolicznościach Zespół zwraca się do ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc w kształtowaniu prawidłowej oceny rzeczywistości dotyczącej tzw. antykoncepcji doraźnej oraz wzmacniania postaw odpowiedzialnego rodzicielstwa i hojności w przyjmowaniu potomstwa. Jednocześnie podkreśla, że wspólnym obowiązkiem jest pomoc samotnym matkom i wszystkim tym, których lęk o zdolność zapewnienia potomstwu należnego bytu prowadzi do poszukiwania sposobów na przerwanie ciąży.
Warto również zwrócić uwagę tym, którzy nie podzielają zaprezentowanego w stanowisku Zespołu poglądu, że częste stosowanie pigułki postkoitalnej bez kontroli lekarza jest brakiem dbałości o stan swojego zdrowia, bowiem antykoncepcja doraźna nie jest obojętna dla zdrowia kobiety. W końcu najbardziej destrukcyjne skutki ma stosownie środków hormonalnych tego rodzaju przez osoby młode.
Warszawa, 16 stycznia 2015 roku

 

Poprawiono: sobota, 14, marzec 2015 19:39

Odsłony: 137

II Niedziela Wielkiego Postu (1.03.2015)

 

1. Dzisiaj w drugą niedzielę Wielkiego Postu, ofiarujmy nasze modlitwy, post i wyrazy solidarności z Kościołem Misyjnym (Ad Gentes). Pamiętajmy o tych, którzy wyruszają z Dobrą Nowiną do Narodów całego świata.

2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. Do chorych kapłani udadzą się w piątek, od godziny 8:30. W sobotę po wieczornej Mszy św. zmiana tajemnic Żywego Różańca.

3. Zapraszamy do czynnego włączenia się w przygotowanie Triduum Paschalnego w klasztorze poprzez śpiew w czasie liturgii. Spotkanie i próby „wielkanocnej scholi” w soboty po Gorzkich Żalach w Sali św. Franciszka. Ofiary na kwiaty do grobu i ciemnicy można składać w zakrystii.

4. W imieniu Caritas Diecezji Rzeszowskiej zapraszamy do włączenia się w akcję „Skarbonka – Jałmużna Wielkopostna”. Kartonowe skarbonki można zabrać z półek na gazety. Przyniesiemy je z powrotem w raz z jałmużną w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. W zakrystii i na furcie są też do zakupienia baranki wielkanocne, w cenie 4 zł.

5. Od 2 do 31 marca 2015 trwają zapisy dzieci do przedszkoli na terenie gminy Sędziszów Małopolski. Wnioski można pobrać osobiście w przedszkolach lub z ich stron internetowych.

 

Poprawiono: sobota, 28, luty 2015 22:46

Odsłony: 166

Klasztor Kapucynów w Sędziszowie Małopolskim 2013. All rights reserved.

Top Desktop version